Lastetoad kooliks valmis

Kohe-kohe on algamas uus kooliaasta ning taaskord liigutakse suvisest kulgemise rütmist tagasi koolirutiini. Sellega seoses tuleks üle vaadata koolilaste toad ning valmistuda uueks põnevaks perioodiks.

Lapse tuba peab täitma mitut eesmärki – see peab olema mõnus magamiseks ja puhkemomendiks, kui on vaja endale üksiolemise kohta. Teisalt tuleb leida nurgake mängimiseks ja mänguasjade hoiustamiseks ning võimalus sõprade külla kutsumisel nendega aja veetmiseks. Koolilapse jaoks olulisel kohal on ka õppimiskoht.

Kõige paremini sobib enamasti õppimiseks valgusküllane koht akna all. Muu mööbli paigutus võiks soosida seda, et laud mahuks akna lähedale. Meie kliimas on pimedat aega nii palju, et tuleks mõelda ka lauavalgustile, mis silmi liigselt ei koorma ning oleks pimedatel õhtutel õppimiseks piisava tugevusega. Toa üldvalgustus laes võiks olla sellise tugevusega, et tagada piisav valgus muudeks tegevusteks nagu näiteks mängimiseks või sõpradega ja õdede-vendadega aja veetmiseks. 

Kuna lapsed kasvavad kiiresti, tuleks üle vaadata ega lauaga sobiv tool pole lapsele suvega väikseks jäänud ja võimalusel soetada reguleeritav ergonoomiline tool, et lapse istumisasend oleks võimalikult mugav ja õiget rühti toetav. Ka koolilaua kõrgus tuleks üle vaadata ning see võiks olla lapse pikkusele sobiv. Kui laps on sellises vanuses, et koolitööde tegemiseks on vajalik ka juba arvuti, tuleb nii sellele kui ka ilmselt printerile laua juures leida sobiv koht.

Läbi tuleks mõelda ka kooliasjade hoiustamise koht. Kas ostagi kirjutuslaud koos sahtliboksidega või mahub ka ruumi eraldi sahtlitega kapp. Algklassides on lastel eriti palju asju, mida on vaja kuskil hoiustada – joonistustarbed, meisterdamisvahendid koos värviliste paberite ja kirjutusvahenditega. Samuti tuleb riiulitesse mahutada õpikud, vihikud ja veel varuks mõned õppevahendid, juhuks, kui hilja õhtul meenub, et järgmiseks päevaks on kooli uut vihikut või pastapliiatsit vaja. Ka mänguasjadele tuleb leida oma ruum – osasid lemmikuid soovitakse kapipindadel eksponeerida, teised saab panna kappi peitu. 

Koolilapse riidekapp võiks olla samuti hästi organiseeritud, et koolihommikutel õigete komplektide leidmisega vähem stressi oleks. Kapis võiks olla eraldi ruum riputatavatele pluusidele, särkidele ning tüdrukutel kleitidele, et kogu valik oleks mugavalt silme ees. Riietest hea ülevaate saamiseks kasutatakse tihtipeale ka lahtritega kaste, kuhu saab püksid kokkuvoldituna ritta laduda. See hõlbustab õige riiete kombinatsiooni leidmist ning loob automaatselt puhta ja korras mulje.

Lapsed on lisaks õppetegevustele ka tihti hõivatud kõiksugu huviringidega, seega tuleks toa kujundamisel ka arvestada lapse hobidega. Mõni laps käib muusikakoolis ning peab pärast koolipäeva pilli harjutama ja mõni tegeleb spordiga ning teinekord tuleb lapse riidekappi mahutada ka trenniriided ning -kott.

Kuna suvega on ilmselt laste rutiinid ja magamisharjumused muutunud ja seoses pikkade koolipäevadega tuleb hakata end varem voodisse sättima, tuleb läbi mõelda ka see, kuidas muuta lapsele varem voodisse minek võimalikult meeldivaks. Ehk on abi lapse enda valitud uuest voodipesust või hubasest lugemislambist, et õhtul enne magama jäämist saaks rahulike tegevuste nagu lemmikraamatu lugemise näol mõnusamaks muuta.

Lapse elevuse tekitamiseks uue kooliaasta vastu võiks mõelda, kuidas saaks uut algust lapse jaoks põnevamaks muuta. Laps võiks saada ise valida omale meelepärased kirjutusvahendid ning õpikute ja töövihikute kaaned ja lubada neid tal ilmestada lemmiktegelaste kleepsudega. Lapse toa ümberkorraldamisel või mööbli ringi paigutamisel võiks samuti kaasata lapse, et ta saaks sellest osa ning öelda sekka oma arvamuse.

Previous
Previous

Kas osta valmis eramu või ehitada oma projekti järgi?